%100

İndirim

Haziran Ayına Kadar

Komisyonsuz

Alışveriş!

Ürün sergilemek ve satmak ücretsiz mi?
Kazanankadin.com’a üye olmak ve ürün eklemek ücretsizdir.

Ürün ekleme limiti yoktur, dilediğiniz kadar ürünü satışa çıkartabilirsiniz. Sadece ürün satışı gerçekleşen satıcılardan %10 komisyon bedeli alınır. 2021 Haziran ayına kadar üyelik ve listeleme ile birlikte ürün satışları ücretsiz olarak kampanyadadır.
 
Üyelik için yaş sınırı var mı?

18 yaşından büyük olan ve Üyelik Sözleşmesi’ni kabul eden herkes, Kazanankadin.com’a üye olabilir. 

Üye olurken verdiğim kişisel bilgiler başkaları ile paylaşılır mı?

Kazanankadin.com’a kaydetmiş olduğunuz kişisel bilgilerinizin güvenliği bizim için her şeyden daha önemlidir. Bu nedenle üye olurken belirtmiş olduğunuz ad-soyad, telefon numarası, adres, e-posta adresi gibi bilgilerinizi elemegi.com, Üyelik Sözleşmesi ve Gizlilik Politikası‘nda belirtilen hususlar dışında, kesinlikle 3. şahıslarla paylaşmaz.

Kredi Kartı Bilgileri: Kazanankadin.com kredi kartı bilgilerinizi kayıt altında tutmaz, sadece bankadan gelen onaya göre işlem yapar ve elemegi.com yöneticileri dahil hiç kimse kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle göremez.
 
Kapıda Ödeme seçeneği var mı?

Kazanankadin.com alıcılar ve satıcıları buluşturan online pazaryeridir ve ürün alıp satmamaktadır. Satın aldığınız ürünler elemegi.com tarafından değil, satıcı olarak işlem yapan kullanıcılar tarafından size gönderilecektir. Bu yüzden alışverişinizin hem alıcı hem satıcı güvencesi için ve hem alıcı hem satıcı için herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına ürün teslimatı sırasında ödeme seçeneği (KAPIDA ÖDEME) yoktur.
 
Satıcı üye oldum, adres, telefon ve banka bilgilerini yazmam zorunlu mu?

Evet, tüm bu bilgiler satış yaptığınızda satış bedelinin hesabınıza geçmesi için, zorunludur.
 
Şifremi Unuttum, ne yapmam lazım?

Şifrenizi unuttuğunuzda Giriş ekranındaki “Şifrenizi mi unuttunuz?” linkine tıklayarak üyelik e-posta adresinizi girmelisiniz. Bu aşamada yeni şifreniz ile ilgili link sizin e-posta adresinize gönderilecektir.
 
Şifremi nasıl değiştirebilirim?

Şifrenizi değiştirmek için önce siteye giriş yapmalısınız. Daha sonra Hesabım > Ayarlarım ekranından değiştirmek istediğiniz şifreyi ve doğrulamak için aynı şifreyi tekrar girerek “Kaydet” e tıkladığınızda şifreniz değişmiş olacaktır.
 
Ürünümün satıldığını nasıl öğreneceğim ?

Ürün satışınız gerçekleştikten sonra, sisteme kayıt olurken vermiş olduğunuz sms veya e-posta adresinize elemegi.com tarafından SİPARİŞİNİZ VAR bilgisi iletilir. Üye olurken vermiş olduğunuz E-posta adresinizi düzenli kontrol etmeniz önerilir.
 
Satış yaptım, para hesabıma ne zaman aktarılır?

İade ve Geri Ödeme işlemlerinin kesinliğinin netleşmesi için, ödemeler işlem sonrasındaki 15. İş günü hesabınıza yatırılmak üzere talep oluşturulur.

Kargom ulaştı ama alıcı ürüne onay vermedi ne yapmam lazım?

Kargo alıcıya ulaştıktan sonraki üç gün içinde onay vermez ise kendisine, 24 saat içinde onay vermezse onay vermiş sayılacağına dair bir uyarı mesajı yollanır. Bu mesaj aynı zamanda satıcıya da gider, alıcı kendisine giden uyarı mesajından sonra belirtilen süre içerisinde onay vermez ise ödeme otomatik olarak tahsil edilir ve hesabınıza aktarılır.

Main Menu